Česká federace mankalových her

MISTROVSTVÍ EVROPY

2018

ME 2018 proběhne na festivalu v Cannes 23. - 25. února 2018. Česká výprava se určitě zúčastní.

Ze 4. MS v Astaně jsme přivezli 4. místo za turnaj mixovaných párů, 5. a 6. místo z rapidu žen, 7. místo z hlavního turnaje žen a ještě pár dalších vcelku hezkých umístění. Podrobná zpráva zde.

Pravidla vybraných her jsou k dispozici též ve formě diagramů dle francouzského vzoru.

Podpořili jsme vydání knihy Cesta kolem světa za 484 dní. Mankalové hry nám totiž umožnily cestování do zemí jako je Kazachstán a Kyrgyzstán. A další cesty čekají... pojeďte s námi! Reportáž z Nomádských her v Kyrgyzstánu zde.

ČR získala 1. místo v turnaji počítačových programů 2016.

Toguz kumalak můžete hrát na mobilu!!! Aplikaci si můžete stáhnout z Google play.

První program od evropského autora, který porazí program autorů z Kazachstánu získá 5000 korun. Zatím se to českým autorům nepodařilo. Jsme však blízko -  třeba se povede na nejbližším turnaji.

IGGAMECENTER, asi jediné místo, kde lze hrát různé mankalové hry online je v češtině!

Kalendář

nejbližší akce

říjen

14-22

Listopad

2-9

červenec

12-19

Vitejte ve světě

mankalových her

Mankalové hry tvoří velkou rodinu. Některé pochází z Afriky, jiné z Asie. Poznáte je na první pohled - hráči přesouvají kuličky z jednoho důlku do dalších. Není zde žádný vliv náhody. Kdo chce vyhrát, musí přemýšlet, stejně jako např. u šachu, dámy nebo piškvorek. Je to ale přemýšlení zábavné.

Většina mankalových her je pro dva hráče, nejčastěji se hraje na desce, kterou tvoří dvě řady důlků, existují však i varianty se čtyřmi, třemi či jen jednou řadou. Najdeme i varianty pro více hráčů, kde má každý svou řadu důlků a řady tvoří "kruh". V každém důlku je pak na začátku určitý počet kuliček.

Základní princip hry je výběr určitého důlku a rozdání jeho obsahu, nejčastěji proti směru hodinových ručiček. Počínaje vybraným důlkem či důlkem s ním sousedním, vložíme do každého důlku jednu kuličku. Pravidla každé hry pak definují situace, kdy lze po skončení tahu nějaké kuličky sebrat a přenést do vlastní pokladničky. Vyhrává hráč, který zaplní svoji pokladničku dříve daným počtem kuliček.

Zkuste si tedy některou zahrát, ať už doma, nebo online. Je to skvělé cvičení logického myšlení, paměti, kombinačních schopností a jiných užitečných schopností a tento trénink Vám může nepřímo usnadnit nejednu běžnou životní situaci. Nejsou to hry pouze pro geniální matematiky, mnohé z nich zvládnou i děti předškolního věku.

V mankalovýh hrách se pořádají turnaje na začátečnické i mistrovské úrovni, v různých koutech světa. ČR byla zvolena jako pořadatel 1. MISTROVSTVÍ EVROPY (2011), 2. MISTROVSTVÍ SVĚTA (2012) a MISTROVSTVÍ SVĚTA POČÍTAČŮ (2013-2015) v Toguz Kumalaku. V roce 2014 byla organizátorem mezinárodního turnaje v BAO. V roce 2016 je pořadatelem mezinárodního turnaje v Oware, který se jinak každoročně koná ve Švýcarsku. Český tým se třikrát zúčastnil Mistrovství světa v Toguz Kumalaku v Kazachstánu a jedenkrát turnaje na Nomádských hrách v Kyrgyzstánu.

V obchodech najdete nejčastěji Kalahu, na soupravě však lze hrát mnoho jiných mankalových her, ať už Oware, nebo malou verzi Toguz kumalaku.

Hráli jste někdy nějakou mankalovou hru? Budeme rádi, když se nám ozvete.

Pokud by Vás zajímaly i jiné hry, najdete tu i několik jiných známých i méně známých logických deskových her.