Česká federace mankalových her

Czech Open Pardubice

Na stránky festivalu

Mezinárodní festival šachu a her Czech Open se koná každý rok v Pardubicích v 17 červencových dnech. Začíná se ve čtvrtek, většinou je to druhý čtvrtek v měsíci, ale vzhledem k permanentnímu posunu směrem k začátku měsíce, je jednou za několik let posunut začátek na třetí čtvrtek. Festival má dvě části - v té první probíhají turnaje mnoha herních federací, v té druhé hlavní šachový turnaj. Toho se účastní najednou více než 1000 hráčů, takže vše probíhá v hlavní hale hokejového stadionu. Srovnáme-li počet účastníků za jednotlivé hry, dostala se mankala na třetí místo. Spočítáme-li místo účastníků starty v turnajích, jsme pravděpodobně největší nešachovou skupinou. Pardubický turnaj je obvykle turnajem nominačním pro mezinárodní akce, jako MS světa v Toguz kumalaku či Nomádské hry.

Informace o programu na příslušný rok jsou k dispozici přibližně od dubna příslušného roku. Kompletní program pro mankalu najdete v sekci Mankala na stránkách festivalu. Účastníky prosíme, aby předem vyplnili on-line přihlášku, obzvláště při vícedenním pobytu v Pardubicích. Při vyplnění do 15. června je sleva na startovném. V přihlášce stačí uvést jako turnaj Mankala - slouží pouze pro hlavní organizátory k rozdělení účastníků podle druhu her.

Po příjezdu do Pardubic je potřeba dojet (či dojít) k Zimnímu stadionu. Od nádraží je to zhruba 20 minut pěší chůze nebo 3-4 zastávky autobusem (3, 10, 16 ...). Lze vystoupit na Masarykově náměstí nebo přímo u Zimního stadionu. Vstoupíte-li dovnitř, čeká Vás registrace. Po pravé straně uvidíte celkem 5 stolečků - u prvního získáte svoji kartu, druhý stůl se týká pouze hráčů šachu, u třetího získáte ubytování, u čtvrtého nahlásíte své turnaje a pak Vám tam spočítají, kolik Vás to bude stát a konečně u pátého zaplatíte a může vyrazit na plochu si hrát.

Bydlení po dobu turnajů je pro většinu účastníků zajištěno na kolejích Univerzity. Ty se nachází asi 15 minut chůze od stadionu (2 zastávky busem). Na kolejích funguje internet (kromě od autobusu nejvzdálenějšího bloku A), na každém patře je kuchyňka (vařič, lednice, bez nádobí) a sociální zařízení. Kdo má zájem o bydlení v hotelu, může si vybrat - přehled je také na stránkách festivalu.

Program mankalové části festivalu v Pardubicích

Den 9:30-12:30 13:30-15:30 16-18 18:30-20:30
Čtvrtek 12.7. Registrace Toguz 45, Mangala 30 Bestemshe Bestemshe
Pátek 13.7. Toguz 45, Mangala 30 Mangala 20 Mangala 20 Mangala 20, Toguz computers
Sobota 14.7. Toguz 45, Mangala 30 Toguz 20 Toguz 20 Toguz 20, Toguz computers
Neděle 15.7. Toguz 45, Mangala 30 Oware 20 Oware 20 Oware 20
Pondělí 16.7. Toguz Junior Toguz Junior Bohnenspiele Bohnenspiele
Úterý 17.7. Toguz 7 Masters/ExpertsMasters/ExpertsMasters/Experts
Středa 18.7. Toguz 45, Mangala 30 Toguz 45, Mangala 30 BaoBao
Čtvrtek 19.7. Toguz 45, Mangala 30Masters/ExpertsCeremonyDepartures

Číslo vedle názvu znamená počet minut na jednoho hráče. Začátky některých turnajů (Bestemshe, Bao, Bohnenspiele) mohou být proti tabulce o něco posunuté. Turnaj Masters/Experts je vhodný i pro naprosté začátečníky. V této části totiž budou představeny mankalové hry téměř neznámé. Ani experti tady nemají ponětí o nejlepší strategii a musí ji teprve objevovat. Těšit se můžete na hry jako Hawalis, Um-El-Bagara, Longbeu-A-Cha a další.

Souběžně probíhá náš festival abstraktních her, takže si současně můžete zahrát Othello, Dameo, frískou dámu, tureckou dámu, Quartino, a desítky dalších her. A také si s námi můžete vyzkoušet kyrgyzský sport Ordo.

Den Aktivita
Čtvrtek 12.7. Festival abstraktních her, trénink Ordo
Pátek 13.7. Festival abstraktních her, trénink Ordo
Sobota 14.7. Festival abstraktních her, trénink Ordo, turnaj v Ordo
Neděle 15.7. Othello - turnaj, Quartino - volné hraní, Festival abstraktních her, trénink Ordo
Pondělí 16.7. Turecká dáma - turnaj, Quartino - volné hraní, výlet na nějaký zámek
Úterý 17.7. Thaiská dáma - turnaj, Quartino - turnaj
Středa 18.7. Dameo, výlet na nějaký zámek
Pátek 20.7. Quartino - volné hraní, Festival abstraktních her
Sobota 21.7. Quartino - volné hraní, Festival abstraktních her
Neděle 22.7. Quartino - turnaj, Festival abstraktních her
Pondělí 23.7. - Sobota 28.7. Festival abstraktních her

Kompletní informace ke stažení v pdf: Mankala, Thaiská dáma, Turecká dáma a Dameo, Quartino, Festival abstraktních her