Co se očekává od hráčů? Že chodí včas na jednotlivá kola (není-li hráč u partie včas, mohou mu být puštěny hodiny) a neruší ještě hrající po skončení své partie hlasitým rozborem své partie. Vypnutý mobilní telefon v průběhu turnaje je samozřejmostí. (Komu zazvoní, může kvůli tomu prohrát právě hranou partii.) Je-li povinný zápis partie, očekává se zápis každého tahu, od začátku až dokonce partie. Věřte, že je to nejlepší studijní materiál nejen pro ty, kdo partii hráli. Protože většina turnajů se hraje na čas, očekává se používání hodin - není to ostatně nic těžkého, stačí zahrát tah a zmáčkout knoflík na hodinách. Ovšem pozor, hodiny by se měly mačkat stejnou rukou, která se dotýká hracího materiálu. A když už jsme u těch doteků - říká se šáhnuto, táhnuto. Krásně to bylo vysvětleno na Nomádských hrách 2016. Můžete vzít kuličky do ruky a přepočítat si je, pokud jsou z Vašeho důlku. Můžete je držet v ruce a jednu vrátit do důlku. Ještě stále jste netáhli. Ale jakmile položíte druhou kuličku do vedlejšího důlku, už jste provedli tah a je krajně nevhodné, neřku-li zakázané, pokoušet se hrát cokoliv jiného, tedy nasypat kuličky zpět a hrát z jiného důlku.
Ještě předtím, než dojdete na svůj první turnaj, je dobré se přihlásit. Je mnohem lepší z pohledu organizátora, když se 20 přihlásí a 4 nakonec nepřijdou, než když se nepřihlásí nikdo a přijde 25 a nevejdou se, nebo nebudou mít na čem hrát, protože se s tak velkou účastí nepočítalo. Plánovat rozumně kapacity je zkrátka potřeba i v turnajovém světě a bez spolupráce účastníků to nejde. A pokud jde o zahraniční turnaj, tam se obvykle bez přihlášení předem nedostanete.
U partie se nejí. U dlouhých partií je pití povoleno, ale na dojedení pizzy nebo chroupání brambůrků zkrátka zapomeňte.
Spoluhráčova partie se nekomentuje, obzváště ne, pokud ještě není dohraná. A nezapomeňte, že pouhé sledování partie kupou cizích osob může být pro ty, kdo ji hrají, poněkud stresující.