Česká federace mankalových her

Nomádské hry

2018

Mensovní zájezd do Kyrgyzstánu

Ráda bych Vás pozvala k objevování krás Kyrgyzstánu. Činím tak na základě dvojnásobné osobní zkušenosti. Tou první byly Nomádské hry 2016, tou druhou trénink na MS 2017, obojí v oblasti jezera Issyk-kul. (Pod odkazy výše jsou moje reportáže...)

Další, v pořadí již třetí nomádské hry se budou konat v první polovině září 2018. V prosinci jsem získala informaci o prvním týdnu v září, dle posledních informací je stále ve hře i druhý týden v září. Druhých her se v roce 2016 zůčastnilo více než 1000 sportovců z více než 60 zemí. Letenku nám kupovali pořadatelé (cca 14 dní před odletem, sponzor Turkish Airlines - podmínky v letadle: monitor na každém sedadle, občerstvení v ceně letenky, velmi doporučuji), a plně hradili i pobyt. My jsme byli v lázeňském hotelu Aurora, ten je však asi 20km od stadionu, kde probíhá většina sportů. V srpnu 2017 jsem letěla s nízkonákladovou Pegasus Airlines - tady samozřejmě žádné sledování, kde zrovna jsem, ani koukání na filmy nebylo, ale jinak zkušenost dobrá. Při včasné rezervaci vyjde letenka u obou na cca 10000CZK. Byla jsem v jiném lázeňském hotelu, Goluboj Issyk-kul, korpus 3. Webové stránky nejsou (ale internet tam funguje, nebojte :-), tady je orientační ceník, fotky níže. Somy se v srpnu 2017 dělily třema. Víza nepotřebujeme.

V roce 2018 může jet:

  • Tým na deskové hry - Toguz korgool (Toguz kumalak), Oware a Mangalu
  • Tým na Ordo
  • Tým na Kyrgyz Kurosh (Belt wrestling)
  • Tým na libovolný jiný sport, který najdete na stránkách festivalu
  • Turisti

Sportovcům je hrazen pobyt (potvrzeno organizátory), a pravděpodobně i cesta a např. USA tým na Ordo přijel asi 14 dní před akcí trénovat. Podmínky v jednotlivých sportech jsou následující:

Toguz korgool, Oware a Mangala

v týmu pro každou hru mohou být dva muži, dvě ženy, případně i trenér. Případní chybějící muži mohou být nahrazeni ženami, opačně nikoliv. Předpokládá se jeden individuální a jeden týmový turnaj v každé hře. Tady mám sportovců celkem dost, nicméně nové tváře jsou vždy vítány. Tereticky se může zúčastnit 12 různých lidí, podmínkou pro účast je být na Pardubickém turnaji ... Finanční výhra pro 1. - 9. místo v Toguzu, 1. - 6. místo v Mangale i Oware za individuální soutěž a dále 1. - 4. místo za týmové soutěže. Kromě toho aktuálně řešíme finále pro juniorskou online soutěž.

Ordo

Sport pro tým 7 mužů. Ideálně by měl mít tým 8 lidí, v nejhorším případě nás nechají hrát i v 5. Můžeme přijet cca týden předem, a trénovat s kyrgyzskými mistry. Sport spočívá v házení kostí z kravího kolene na menší kosti z kolene beranního a snahou je ty malé vyrazit ven ze středu kruhu o průměru 12m. Těch malých je 70. Podrobná pravidla v angličtině jsou ke stažení jako pdf na stránkách festivalu. Překlad do češtiny časem... Máme hrací materiál, dovezu ho do ČR na konci února.

Kyrgyz Kurosh

Zápas, při kterém se soupeři musí držet celou dobu soupeře za opasek a snaží se soupeře povalit na záda. Má 7 váhových kategorií, může tedy jet 7 sportovců a 1 trenér.

Turisti

Kyrgyzské hory jsou nádherné, a i jinak je tam dost věcí k vidění. Já jsem absolvovala polodenní exkurzi za 500 som do jednoho krásného údolí, nabídka místních cestovek je samozřejmě větší... opět viz foto.

Goluboj

Výlet do údolí a za horkým pramenem

Sporty

Pár poznatků - benzín tam je asi 3x levnější, tedy v přepočtu 10Kč/litr, čili bus Bishkek - Cholpon Ata, 300km, 4h jízdy s půlhodinovou přestávkou stojí ani ne 100Kč. Voda - litr chlazené za 10Kč je prý moc, lze ji sehnat za polovic. Cestovních kanceláří jen v areálu Goluboje aspoň 5... Znalost ruštiny velkou výhodou, ale spousta prodejců anglicky umí a jsou vděční za trénink :-). Možnost vyměnit si peníze byla v každém druhém obchodě. Somy v ČR nepořídíte, potřebujete eura nebo dolary.

Co se týká termínů příletu a odletu, jsou poněkud flexibilní. My jsme se loni drželi příkazů, ale lidi z opačného konce planety si naplánovali o pár dní víc a nebyl to problém. Nepojedeme jako zájezd od cestovní kanceláře, ale scházíme se v místě převážně jako sportovní tým, tedy příjezd na skupiny není problém. Vždycky bude dost lidí, kteří Vás na letišti vyzvednou a posadí do autobusu a dovezou na místo... Taky cena pro turisty je flexibilní, kdo preferuje větší pohodlí, ať si ho klidně zaplatí. Cestu, bydlení i program na místě lze realizovat na skupinky dle zájmu. Kdo bude chtít na výlet do Kazachstánu - letos kvůli expu nebyly potřeba víza, ale to se může změnit.

Jak budeme řešit situaci v případě převisu zájemců o účast ve sportovním týmu:
U deskovek je to jasné, v Pardubicích bude 14.-15. července nominační turnaj. U Ordo se dá taky uspořádat nějaký závod a máme předjednáno představení veřejnosti a možnost tréninku či turnaje v Pardubicích v období, kdy jsme tam s mankalou, tedy 12-20. července. Bude přítomen i kyrgyzský trenér. Kyrgyz Kurosh vzhledem k váhovým kategoriím by nemusel být problém, případně nějaký vzájemný zápas je asi jediná možnost.

Důležitá poznámka zvláště ke Kuroshi: ani pořadatel ani nikdo jiný nepřebírá zodpovědnost za případná zranění.

Videa: zahájení 2016 celé (2,5h), zakončení 2016 celé (2,5h), Promoční - objevte Kyrgyzstán, Promoční video WNG sportovní, Promoční video WNG turistické, Promoční video WNG pro expo 2015,
jen pro zajímavost: toguz korgool - v čase 3:20 zmińují, že se hraje i v Čechii
toguz korgool - v čase 2:05 Kamchybek říká, že mám šanci na medaili, taky mě tam kvůli tomu zpovídalo hned několik televizí :-)
jinak je videí mraky, samozřejmě vyplatí se hledat nejen "world nomad games", ale i "Всемирные игры кочевников"

Ráda povyprávím o detailech, možnostech, zkušenostech a představě organizace třeba v průběhu jarního setkání ...

Předběžná přihláška v mensovním kalendáři

Ordo tým má již 8 zájemců. Předpokládaný termín rozvozu hracího materiálu je druhý víkend v březnu.