Česká federace mankalových her

Mistrovství ČR, ME, MS

MČR v Toguz Kumalaku
MČR má a i nadále bude mít své stálé místo na festivalu Deskohraní, který se koná začátkem října. Turnaj směřujeme do druhého víkendu, aby si na něm mohli zahrát i Ti, kdo se hru naučí v průběhu týdne.

Místem konání MČR je Tyršův dům v Praze (nejbližší metro Národní třída, Malostranská a Anděl, z nich tramvají do zastávky Hellichova nebo Újezd). Festivalové dveře se otevírají v 9 hodin, od té doby tedy můžete přijít trénovat, turnaj v Toguz Kumalaku obvykle začíná cca v 10h. Čas ukončení závisí na počtu účastníků, končíme mezi 15 a 17h. Po třetím či čtvrtém kole zařazujeme přestávku na oběd. V okolí je plno restaurací, přímo na místě je provozován bufet.

Za účast v turnaji se platí startovné cca 20 korun, za vstup na festival cca 50 korun. Děti, které se v průběhu Deskohraní zúčastní programu pro školy mohou vyhrát vstup a start zdarma. Výherci našich on-line soutěží mají vstup zdarma. Pro účastníky budou připraveny věcné ceny. V případě účasti alespoň 10 hráčů obdrží první 3 deskovou hru dle vlastního výběru (resp. poukázku v hodnotě několik set korun, kterou můžete uplatnit při nákupu hry přímo na Deskohraní). Jeden z hráčů bude moci získat i originální hrací soupravu na Toguz Kumalak.

Mistrovství Evropy v Toguz Kumalaku
Koná se každý lichý rok. Pokud je určeno, že proběhne v ČR (což platí minimálně pro 1. ME v roce 2011 a 2. ME v roce 2013), pak je mu vyhrazen čas a prostor na festivalu šachu a her Czech Open v polovině července.

Tento festival probíhá v centru Pardubic, na zimním stadionu. Začíná druhý červencový čtvrtek a trvá dva a půl týdne. Mankalové hry jsou v jeho první polovině a plynule navazují na Festival abstraktních her, který je obvykle první dva dny a pak opět po skončení mankaly až do konce Czech Openu.

K účasti je dobré se předem přihlásit do konce června - potom je poskytována 25% (junioři 50%) sleva na startovném, které se pro nešachové hry pohybuje okolo 80 - 200 korun pro dospělé. Kdo se chce zúčastnit turnajů ve více dnech, využije možnosti ubytování, např. na kolejích pardubické univerzity, za cca 200 korun za noc.

Mistrovství světa v Toguz Kumalaku
Mistrovství světa se pořádá každý sudý rok. V roce 2014 by mělo proběhnout v Kazachstánu. Z každé země mohou jet dva muži a dvě ženy (a trenér). Cesta a pobyt bude účastníkům pravděpodobně opět kompletně hrazen (viz zpráva o 1. MS 2010).