Česká federace mankalových her

O nás

Kdo jsme - Česká federace mankalových her, o.s. je občanské sdružení, které vzniklo, aby podpořilo velkou rodinu intelektuálních her.

Impulsem k jejímu vytvoření byla prosba zakladatelů Světové federace Toguz kumalak, abychom v ČR uspořádali 2. mistrovství světa ve hře Toguz kumalak, která patří mezi mankalové hry. Nejprve jsme přemýšleli o vzniku sdružení podporujícím pouze hru Toguz kumalak, pak jsme však přidali všechny mankalové hry a posléze (po oficiálním založení) i další tzv. abstraktní hry, které nemají žádnou zastřešující organizaci.

Protože narozdíl od nás, zakladatelů, málokdo hraje rád všechno, ustanovili jsme, že se federace bude dělit na kluby. Pro začátek jsou dva - Národní klub Oware a Národní klub Toguz kumalak, neboť v těchto hrách již více než 5 let pořádáme v ČR turnaje a také proto, že jejich pravidla v českém jazyce jsou dostupná již od osmdesátých let. Můžete je najít např. v knize sběratele her Miloše Zapletala Hry v klubovně. V případě zájmu mohou vznikat další kluby, ať už národní, specializované na konkrétní hru nebo místní. Podrobnosti o tom najdete v našich stanovách.

O co se snažíme - naším cílem je poskytnou lidem zábavu i poučení prostřednictvím zajímavých a vesměs jednoduchých deskových her, kde o vítězi nerozhoduje náhoda, ale schopnosti daného hráče - paměť, kombinační schopnosti, bleskové rozhodování, představivost atd. Tyto schopnosti je možné právě pomocí her velmi dobře trénovat. Můžete si to vyzkoušet např. prostřednictvím našich soutěží.

Kdo za to může: Českou federaci mankalových her, o. s. založila a řídí Ing. Hana Kotinová. S realizací aktivit pomáhá mezinárodní velmistr v duševních sportech David Kotin. Sdružení nám pomohla založit Andrea Vozníková.