Česká federace mankalových her

ORDO

Kyrgyzský sport Ordo najdete též pod názvem Alchicks (v překladu Kosti). Hraje se na hřišti, kde je vyznačen kruh o průměru 12m. Do středu kruhu je umístěno 70 kostí z beraního kolene. 7 mužů má k dispozici 3 kosti z kravího kolene, s jejich pomocí vyráží beraní kosti mimo kruh. Hrací čas 2hodiny. Zajímavost - v úplném závěru se vyráží peníz - jedna sovětská kopějka, (nebo 1 Euro cent). Podrobná pravidla v angličtině ve formě videa i v písemné podobě pro rok 2018 budou opět na stránkách festivalu Nomádské hry. Odkazy na youtube: videa o hře, pravidla. Doporučení pro trénink pokud nemáte originální pomůcky - jako malé kosti použít kaštany, nebo víčka z lahví od limonád. Velká kost - lze sehnat v potřebách pro psy, případně nahradit třeba plastovou kostkou pro batolata, a poslouží i kombinace pingpongových a tenisových míčků.

Pravidla

Postupný a zatím neúplný předklad z angličtiny, originál viz pdf z roku 2016.

Pravidla sportu Ordo

Tým se skládá z 10 lidí, 7 hráčů, 1 náhradníka, trenéra a šéfa. Hra začíná losováním. Kapitán týmu hodí jeden alčik (beranní kůstka) přes hlavu a podle toho, na jaké straně zůstane ležet, někdo začne. TODO: zjistit, která strana je která… intuitivně začíná ten, komu zůstalo ležet naplocho, ovály nahoru a dolu. Hra trvá 2 hodiny. Týmy se na začátku hry pozdraví. Za každého hráče je do hry vloženo 5 alčiků a každý hráč má právo na tři hody. Pokud hráč vyrazí alčik, má právo pokračovat (něco jako tah navíc), dokud se mu vyrážení daří. Během hry by měl hráč stát ve správném postavení na hranici kruhu, v každém případě by měl být natočen špičkou nohy do středu kruhu. Musí pokračovat ve hře s kostí (tomptoy = házecí, kraví kost), se kterou vstoupil do kruhu/začal hru. Porušení tohoto pravidla má za následek vyřazení hráče ze hry. Pokud se jednomu týmu podaří vyrazit všechny alčiky i minci, hraje druhé družstvo. Pokud se i druhému družstvu povede vyrazit všechny alčiky a minci, hra končí remízou a začíná nová. Pokud se to druhému družstvu nepovede, hra končí ve stavu MALAK. Hráči si nemůžou vzít žádné alčiky. TODO: zjistit jestli to znamená nutnost vložit do hry další.

If during the given time khan was knocked out and the game would be started again, then alchiks of the losing team counts in the following way: - 5 alchiks – three full games; - 4 alchiks – three games by knocking; - 3 alchiks – two full games; - 2 alchiks – one game by knocking; - 1 alchik – one game. (zřejmě za zbylé nevyražené ztrátové body) Vyřadit je možno jen jednoho hráče. V týmové hře je umístění určeno dle bodů. Tým, který má nejvíc bodů vyhrává. Tým, který vyrazí během jednoho kola všechny alčiky i minci má 3 body. Za normální výhru za více vyražených alčiků má tým 2 body. Za remízu 1 bod, za prohru 0.