Česká federace mankalových her
REPORTÁŽE

Olympiáda duševních sportů 2020

English version

Olympiáda duševních sportů, tradičně konaná na konci srpna v Londýně, nebyla ani zrušena, ani přesunuta na později, jako mnoho jiných akcí, ale byla uspořádána v online režimu. Nulové startovné je jen třešinkou na dortu letošního, 24. ročníku. Program obsahuje spoustu her, které znám a které mám ráda, ale turnaje v nich jsou vzácnější než koření. Tuhle akci si samozřejmě nemůžu nechat ujít. Prohlížím kalendář a vybírám, čeho všeho se zúčastním. Za normálních okolností, když se hraje v jednom týdnu, může být opravdu těžké si vybrat, ale teď je možno soutěžit celý srpen, takže kolizí mám minimum.

Většina z mých turnajů se bude odehrávat na jednom serveru, kde je pro registraci do turnaje požadován rating min. 100 bodů a také doporučeno pořídit si prémiové členství. Po prvních hrách zjišťuji, že na těch 100 bodů stačí 3-4 výhry, rating na hodnotách menších než 100 po prohře neklesá a reklama na členství před hrou dost zdržuje. Po prostudování podmínek členství zjišťuji, že ho velmi snadno získám zdarma. Stačí jednou vyhrát ve 20 hrách. Jsem přeci multi hráč a her, co znám je tu hodně, takže mi na to stačí pár dní, resp. pár večerů.

Začínám soutěží v kreativním myšlení. Zadání dostávám emailem v pátek v 9 večer a na odeslání mám 24 hodin, vzhledem k sobotní rodinné oslavě, je můj čas zkrácen asi na 12 a díky pracovním povinnostem asi na 8 hodin (kolik pak připadá na spánek netřeba zmiňovat). V sobotu navíc ještě přicházím o turnaj v Othellu, no ale člověk nemůže mít všechno. Otázky loňského ročníku byly super, co byste dělali se 23 lichými ponožkami a proč jich je vlastně 23, jo tak na tohle téma bych asi napsala klidně román a ne povolených 500 slov. No ale ty letošní otázky zase tak špatné nejsou. Co bystě dělali se všemi kvůli epidemii nepoužívanými auty a letadly? Jsem holt praktik, odpovědí nacházím celkem dost, snad bude aspoň nějaká unikátní. Jiná zápletka pro Lva, čarodějnici a skříň (Letopisy Narnie), návrh na cokoliv, co by zpříjemnilo čas v době zákazu vycházení. Co by měl stvořitel vylepšit, kdyby tvořil náš svět znovu? Nu ke každé otázce něco napíšu, ale že bych zrovna oplývala super nápady… no prostě asi nemám svůj den. I tak jsem si zasloužila asi 31. místo ze 49. Nejsem poslední, takže první zápočet do mé turnajové desítky je doma. A ani nikdo neprotestoval proti mojí angličtině! Pokračovat mám o dva dny později s Inteligenční výzvou, ta je ale o týden odložena pro technické potíže.

Turnaj v Go na desce 9x9 mi moc nejde, no ale poslední nejsem, takže další zápočet. Pár dní volna a pak přichází turnajový víkend. Turnaj v Quoridoru. Výsledek taky nic moc, ale když vám mistři obrazně řečeno namlátí, tak odcházíte (na rozdíl od pouliční rvačky) obohaceni o spoustu takticko-strategických ideí. A zlatý hřeb týdne, turnaj v Entropii, v závěru kombinovaný současnou účastí v Quizu. Entropii jsem nehrála od té doby, co jsem byla na MSO osobně, takže jsem opět někde na chvostě (ale nikoli poslední). No a Kvíz? No jen si to zkuste, odpovídat na otázky z historie, zeměpisu, či filmové tvorby anglicky mluvících zemí. 8x8 otázek, každý set má něco společného. Ne, tohle není pro mě, ale těch pár tipů, co jsem učinila, mi přináší 5 a půl bodu a předposlední místo. To jsou věci, další zápočet do mé desítky. Jde to letos nějak snadno, ty zápočty, asi si budu muset pro příští ročník trošku ztížit podmínky, současné nastavení, účast v 10 turnajích a v 7 nebýt poslední se zdá být nyní příliš jednoduché.

A jedeme dál. Posunutá inteligenční soutěž mi přijde vcelku jednoduchá, tedy až na příklady typu vlak o délce 110 yardů vjede rychlostí 55mil za hodinu do tunelu dlouhého 550 yardů, za kolik vteřin vyjede jeho konec z tunelu. Trvá mi to asi déle, než rodilému Britovi, ale dopočítala jsem se správného výsledku. Určitě tam bude někdo, kdo nevyřeší tolik úloh správně. Další zápočet. Turnaj v Zertu. Ten se hraje na serveru naprogramovaném před mnoha lety jedním pravidelným účastníkem MSO. Robota tam porazit neumím, ale s hráči se mi to daří. 3 body z 5, šesté místo ze 16 účastníků, spouta bodů do pentamindu a další zápočet. Oware - naše kuličky. 70 lidí. Skvělý turnaj, a dokonce živě komentovaný. Končím okolo 30. místa. No mohlo to být ještě o chlup lepší, ale s výsledkem samozřejmě spokojenost. Hrál i Oskar! A samozřejmě Kazaši, přestože měli hlubokou noc. Jen ta moje oční kontrola druhý den asi nebude mít po nočním hraní úplně nejlepší výsledky.

Zlatý hřeb celého programu, je tu gamblingový turnaj. Hra Can’t stop. Tady totiž má svůj díl náhoda. Hází se tu čtyřmi kostkami. Když to padá, tak to padá a když to nepadá, tak to nepadá. Člověče, nezlob se zrovna v lásce nemám, ale tohle je docela statisticky založená hra. A pravděpodobnost výhry v ní mě nebezpečně zajímá. Takže si udělám menší analýzu a pak její výsledky ověřuji v praxi. Funguje to docela dobře. Počet lidí v turnaji je omezen na 256. Hrají všichni. Bez limitu by jich bylo ještě víc. V průběhu ověřování strategie se mi samozřejmě občas daří a občas nedaří, ale do turnaje vstupuju s vcelku slušným ratingem. Na první kola dostávám hráče papírově relativně o dost silnější, ale štěstí mi přeje a vyhrávám. Vyhrávám první, druhé, i třetí kolo. Můj nickname se uvelebil ve výsledkové tabulce na prvním místě. Nedaří se až ve čtvrtém kole. Hlavně mám ale obrovské štěstí v posledních kolech. Takže 7 z 10. Mezi 256 účastníky to vynáší 24. místo. Jupí. Hlavně to znamená spoustu bodů do pentamindu, soutěži všestrannosti. Body z tohoto turnaje, Zertzu, Oware a Intelligence, a jednoho z méně vydařených turnajů mě řadí mezi pět nejlepších žen tohoto ročníku. Od chvíle, kdy jsem se ocitla na seznamu, jsem stále mezi 100 nejlepšími. Wow. Momentálně tedy dokonce 58. Z turnajů, kde bych mohla ještě zabodovat je hned další v pořadí Quarto. Jenže tam půlka lidí (včetně mě) neví, že hrajeme variantu 2x2. Turnaj se sice bude počítat, ale bude uspořádán i druhý turnaj. A taky se prý bude počítat, i když běžně nelze získat body za stejnou věc, tedy např. za dva šachové turnaje. Tak uvidíme. Nu ani s těmi prohrami ze začátku kvůli neznalosti doplňkového pravidla si nevedu špatně a končím v polovině. To znamená další drobný posun v pentamindovém žebříčku. Už nehraju na turnajovou desítku, tam už mám splněno, už mám vyšší cíl. Co nejlepší umístění mezi ženami v Pentamindu. 7/62, sakra, některá z dam se dostala přede mne, ale jen co započítají to Quarto, tak snad budu nejspíš zase pátá. I když kdo ví, co započítají ostatním.

Druhé Quarto je naplánované na pondělí večer, takže druhá úterní ranní oční kontrola zase bude tragická. V pondělí poprvé zažívám softwarovou chybu. Naštěstí až v posledním kole. Reportuju ji jak programátorům serveru, tak velícímu stanu MSO. Se soupeřem jsme hned po turnaji odehráli jednu normální hru, která je započítána místo té naší turnajové. Takže mám z turnaje 4 body a v pentamindu jsem 8/73. Spát jdu kvůli tomu o hodinu později, ale oční je naštěstí v pohodě. Středa, Lines of Action. Tuhle hru se učím týden před turnajem. Extra výsledky nečekám. Moje vůbec první partie v životě je soupeřem oceněna jako velmi dobrá. 3 body ze 7 je super. Zbývá Hex na hodně velké desce (14x14) a Abalone. Tohle nejsou moje silné disciplíny, takže můžu jen doufat, že se udržím v první desítce/stovce. Dokážu za dva dny natrénovat novou hru? 18 přihlášených a to, že nebyla v živém programu posledních let, zní slibně, ale rating přihlášených je vysoký, to moc na šanci skončit v první polovině nevypadá. Ale hra vypadá moc zajímavě a moje oblíbené heslo zní, že nejvíc se člověk o hře naučí hraním turnaje. Takže jdu do toho. Teď jen rychle získat čtyři výhry a rating 100. Bez toho se hlásit nebudu, přestože to pravidla MSO umožňují. Daří se mi to až pár hodin před turnajem. Na seznam akcí, kterých jsem se účastnila, tedy připisuji patnáctou čárku za Circle of Life. Nakonec 16. místo ze 27. Pro další body v pentamindu potřebuju skončit v první polovině, tohle se tedy určitě počítat nebude, mám tam lepší výsledky z jiných turnajů, ale 8/78 snad vydrží. Pravidelné sobotní Oware opět vypouštím, kvůli Hexu, ale oznámení nedělního Toguzu slibuje super vysokou účast. Toguz je ve 13h, Abalone v 16:30, nebo-li Toguz nejspíš stihneme dohrát a hned navážu s Abalonem. Bude to sice vyčerpávající, ale je to naposled, co si můžu pořádně zahrát. V toguzu získávám 5 z 9, a v abalone 4 ze 7. Tedy bych se měla posunout o kousek nahoru jak v pentamindu, kde jsem 8/80 tak v abstraktním pentamindu, kde jsem na 16. místě. Konečně jsou k dispozici závěrečné výsledky. 10/79, moc jsem se neposunula, ale zůstala jsem v ženské první desítce. V abstraktním pentamindu klesám na 18. místo, ale to je taky super výsledek. Vezmu-li v úvahu, že znám ty lidi, co na MSO jezdí a jak moc jsou dobří, že na rozdíl ode mne vcelku dost trénují, pak je vůbec skoro zázrak, že jsem mezi těmi, jejichž jména jsou zobrazena. Závěrečná zpráva hlásí, že MSO zaznamenalo 11 212 registrací, 9001 aktivních účastí, 5884 unikátních účastníků ze 106 zemí, 56 zemí získalo nějakou medaili, (pro ČR získal bronz za Dominion Petr Petras), 228 účastníků soutěžilo v pěti a více disciplínách, 102 v deseti a více. Podmínky Pentamindu splnilo 130 účastníků.

Byl to úžasný měsíc, bylo by prima si to někdy zopakovat.


Na seznam reportáží