Česká federace mankalových her

Začínáme s mankalou

Začněte hrou Minimankala. K této hře potřebujete 4 důlky a 8 kuliček. Cílem hry je dostat se do situace, kdy hráč, který je na tahu, má prázdné důlky. A toho dosáhnete, pokud postupně umístíte všechny kuličky do Vašeho pravého důlku. Hráč se všemi kuličkami vyhraje.
Podívejme se na diagram:

Výchozí pozice Cílová pozice - výhra dolního
Horní hráčHorní hráč
Pravý důlekLevý důlekPravý důlekLevý důlek
Levý důlekPravý důlekLevý důlekPravý důlek
Dolní hráčDolní hráč

Jak se hraje:
Ten, kdo je na tahu, vezme libovolný ze svých dvou důlků a přemístí všechny kuličky z něj do dalších důlků. To se provádí po jedné kuličce, proti směru hodinek. Míjíme jednotlivé důlky a do každého, který potkáme, vložíme jednu kuličku, žádný důlek nesmíme vynechat.

Příklad - 1.tah
Výchozí pozice Pozice po prvním tahu
Horní hráčHorní hráč
Pravý důlekLevý důlekPravý důlekLevý důlek
Levý důlekPravý důlekLevý důlekPravý důlek
Dolní hráčDolní hráč

Pak by hrál horní, a provedl to samé. Párkrát si zahrajte tuto hru. Až zjistíte, jak ji vyhrát za začínajícího hráče, je čas přejít na něco složitějšího - mini Toguz.

Mini toguz

Výchozí pozice
Horní hráč
Pravý důlekProstřední důlekLevý důlek
Levý důlekProstřední důlekPravý důlek
Dolní hráč

Jak je vidět z diagramu, každý hráč má tři důlky se třemi kuličkami. Stejně jako v předchozí hře, i zde se provádí rozdělování kuliček po kruhu, proti směru hodinek. Rozdíl je v tom, že první kuličku vkládáme do důlku, který jsme si vybrali k rozdělení. Kuličky se tu i sbírají, a vyhraje ten, kdo jich nasbírá aspoň 10. Kuličky můžeme sebrat, když poslední rozdělovaná kulička spadne do soupeřova důlku a v tu chvíli tam bude sudý počet.
Podívejme se na diagram:

Příklad - 1.tah
Výchozí pozice Pozice po rozdání (1.tah) Pozice po sebrání (1.tah)
Horní hráčHorní hráčHorní hráč
Pravý důlekProstřední důlekLevý důlekPravý důlekProstřední důlekLevý důlekPravý důlekProstřední důlekLevý důlek
Levý důlekProstřední důlekPravý důlekLevý důlekProstřední důlekPravý důlekLevý důlekProstřední důlekPravý důlek
Dolní hráčDolní hráčDolní hráč - 4 kuličky sebrané

Co se stalo: - hrál dolní hráč, rozdělil prostřední důlek a své rozdělování skončil v soupeřově levém důlku. Tam se s poslední vloženou kuličkou nachází 4 kuličky. Splnil tedy obě podmínky - skončil u soupeře a v důlku, kde skončil je sudo, a proto si 4 kuličky vezme a dá si je vedle desky. Na tahu je horní hráč. Hra skončí, až bude mít jedna ze stran prázdné důlky (a bude v té situaci na tahu).
Po odehrání několika partií můžete přejít na desku s pěti důlky na každé straně a pěti kuličkami v každém důlku (malý Toguz).