Česká federace mankalových her

O nás

Kdo jsme - Česká federace mankalových her, o.s. je občanské sdružení (nyní správně spolek), které vzniklo, aby podpořilo velkou rodinu intelektuálních her.

Impulsem k jejímu vytvoření byla prosba zakladatelů Světové federace Toguz kumalak, abychom v ČR v roce 2012 uspořádali 2. mistrovství světa ve hře Toguz kumalak, která patří mezi mankalové hry. Nejprve jsme přemýšleli o vzniku sdružení podporujícím pouze hru Toguz kumalak, ale protože rádi hrajeme i další hry, rozhodli jsme se vytvořit sdružení podporující všechny mankalové hry. Zároveň podporujeme i další hry a aktivity, u kterých se přemýšlí.

Protože narozdíl od nás, zakladatelů, málokdo hraje rád všechno, ustanovili jsme, že se federace bude dělit na kluby. Pro začátek byly dva - Národní klub Oware a Národní klub Toguz kumalak, neboť v těchto hrách jsme více než 5 let před založením sdružení pořádali v ČR turnaje a také proto, že jejich pravidla v českém jazyce jsou dostupná již od osmdesátých let. Můžete je najít např. v knize sběratele her Miloše Zapletala Hry v klubovně. Struktura organizace je připravená tak, aby mohly vznikat další kluby, ať už národní, specializované na konkrétní hru nebo místní. Podrobnosti o tom najdete v našich stanovách.

O co se snažíme - naším cílem je poskytnou lidem zábavu i poučení prostřednictvím zajímavých a vesměs jednoduchých deskových her, kde o vítězi nerozhoduje náhoda, ale schopnosti daného hráče - paměť, kombinační schopnosti, bleskové rozhodování, představivost atd. Tyto schopnosti je možné právě pomocí určitých her velmi dobře trénovat. Můžete si to sami vyzkoušet. Těm největším nadšencům a talentům dáváme možnost se spolu s námi účastnit špičkových soutěží po celém světě.

Kdo za to může: Českou federaci mankalových her, o. s. založila a řídí Ing. Hana Kotinová. S realizací aktivit pomáhá mezinárodní velmistr v duševních sportech David Kotin. Sdružení nám pomohla založit Andrea Vozníková.